سه شنبه , ۱۹ فروردین ۱۳۹۹
نوشته های جدید
صفحه اصلی / یادداشت / محمدرضا نوری رئیس امور مالیاتی شهر و استان تهران: سفیرانی برای ارتقای «فرهنگ مالیاتی»

محمدرضا نوری رئیس امور مالیاتی شهر و استان تهران: سفیرانی برای ارتقای «فرهنگ مالیاتی»

یادداشت | محمدرضا نوری رئیس امور مالیاتی شهر و استان تهران

سازمان امور مالیاتی در تمام سال هایی که از شکل گیری آن می گذرد، همواره تلاش کرده است تا در اجرای ماموریت های قانونی خود روندی رو به رشد داشته باشد تا جایی که نه تنها این ماموریت ها به شکل کامل انجام شده، بلکه پیشی گرفتن از برنامه ها را می توان به عنوان نقطه ای در خشان در کارنامه این سازمان مشاهده کرد.

با وجود آن که موفقیت های چشم گیری در حوزه مالیات به دست آمده است اما همچنان در زمینه آگاهی های عمومی درباره این موضوع بسیار مهم با کاستی هایی روبه رو هستیم. نا آشنایی بخش زیادی از هموطنان درباره تکالیف مالیاتی و اهمیت و ضرورت پرداخت آن، همچنان دیده می شود. برای رفع این نقص مهم تلاش های زیادی صورت می گیرد اما واقعیت این است که باید برای رفع همیشگی این اشکال،  اقدامات و برنامه های زیرساختی و دامنه دار را سامان داد تا در طول یک زمان مشخص، شاهد تحول در نگرش ها و افزایش آگاهی ها باشیم.

«سفیران مالیاتی» عنوان طرح مبتکرانه ای است که امور مالیاتی شهر و استان تهران به عنوان یک الگوی کوچک در حوزه فرهنگ سازی مالیاتی آغاز کرده است و امید می رود تا انتهای این مسیر، ایستگاه «فرهنگ عمیق مالیاتی» باشد.

دانش آموزان بین ۱۰ تا ۱۵ سال، مخاطبان اصلی این طرح خواهند بود.مرحله آزمایشی  این طرح با حضور فرزندان همکاران امور مالیاتی  شهر و استان تهران  با حدود یک هزار دانش آموز در حالی آغاز می شود که دور نمای اجرایی آن، تسری یافتن طرح سفیران مالیاتی به بیش از یک و نیم میلیون دانش آموز در حال تحصیل در استان تهران است. البته پس از اجرای موفقیت آمیز این طرح در استان تهران، با تکمیل طرح و رفع کاستی های احتمالی،   انتقال این طرح به سراسر کشور صورت خواهد گرفت.

باور اصلی همه آگاهان مسایل تربیتی و اجتماعی این است که آموزه های دوران کودکی و نوجوانی مانند نقش های حجاری شده بر روی لوح سنگی، در دل و جان لطیف  کودکان و نوجوانان می نشیند و تا پایان حیات همراه آنها خواهد بود.

موفقیت در انتقال آگاهی به این قشر،  توسعه فرهنگ مالیاتی در سال های آینده را تضمین می کند. با این حال تحقق ایده « هر ایرانی یک سفیر مالیاتی» از همین جا کلید خورده و دور از ذهن نیست که بعد از زمانی کوتاه، شاهد تحقق آن باشیم.

درباره modir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *