سه شنبه , ۱۹ فروردین ۱۳۹۹
نوشته های جدید
صفحه اصلی / یادداشت / سیدکامل تقوی نژاد رئیس سازمان امور مالیاتی :توجه به کودکان، شرط ارتقا ی فرهنگ مالیاتی

سیدکامل تقوی نژاد رئیس سازمان امور مالیاتی :توجه به کودکان، شرط ارتقا ی فرهنگ مالیاتی

یادداشت | سیدکامل تقوی نژاد رئیس سازمان امور مالیاتی

سال ۱۳۹۷ برای سازمان امور مالیاتی یک سال مهم و متفاوت است. از این جهت که در همین سال بنا داریم تا بیش از هر چیزی به «فرهنگ مالیاتی» توجه کنیم.

رفتار مسئولانه مردم در قبال مالیات و حس مسئولانه همکاران ما در مواجهه با مردم، می تواند یک چرخه ارزشمند ایجاد کند که انتهای آن به توسعه و آبادانی کشور ایران  اسلامی می انجامد.

مساله فرهنگ چیزی نیست که بتوان با نصب یک تابلو یا پلاکارد آن را تحت تاثیر و تحول قرار داد؛ این مساله نیازمند یک حرکت آرام و پیوسته است که به شکلی ماندگار و منطقی به تزریق فرهنگ مسئولیت های اجتماعی منجر شود.

توجه کردن به آینده سازان کشور یکی از مهمترین آیتم های فرهنگ سازی در همه زمینه هاست اما در حوزه مالیات تاکنون توجهی به این بخش نشده بود اما حالا  رویکرد سازمان امور مالیاتی به این شکل است که فرهنگ سازی را از همان پله های نخست ورود به اجتماع آغاز کند؛ یعنی از دوران کودکی و نوجوانی، شهروندان این کشور را با مسئولیت مهم خود در قبال کشور آشنا سازد تا همین آشنایی  با مسئولیت های اجتماعی به تحول عمیق در فرهنگ مالیاتی برسد.

آگاهی بخشی درباره چرایی پرداخت مالیات و نقش و جایگاه آن در اداره و توسعه کشور به موازات انتقال اطلاعات مورد نیاز در زمینه نحوه صرف و هزینه کردن مالیات،  باید از همین سنین  پایین آغاز شود.  اگر امروز کودکان و نوجوانان ما بدانند که مساله مالیات چقدر برای کشورمان اهمیت دارد، به طور حتم خودشان در آینده  انتشار دهنده فرهنگ مالیاتی خواهند شد.

از سوی دیگر، بسیاری از مشکلاتی که برای مؤدیان مالیاتی به وجود می آید، ریشه درکم اطلاعی  پیرامون قوانین و دستورالعمل های قانونی دارد؛ وقتی  مؤدی به تکالیف قانونی خود درباره مالیات عمل نمی کند و در ظرف زمانی مشخص اقدامی در این خصوص انجام نمی دهد، طبیعتا دچار مشکلاتی می شود که نه تنها خود او را  به دشواری می اندازد، بلکه برای سیستم اقتصادی کشور نیز مشکلاتی می آفریند.

رفع این مساله نیز نیازمند اطلاع رسانی کافی، دقیق و به هنگام است. این کار به صورت مداوم انجام می پذیرد و هم اکنون روش های تازه تری را برای آموزش و  آگاهی بخشی به مردم آغاز کرده ایم و امید داریم تا از این رهگذر، آگاهی های جامعه در خصوص فرهنگ مالیاتی ارتقا  یابد.

درباره modir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *